Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Tarih: 17.10.2023 18:05
Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?
Klima filtresinin temizlenmemesi, klimanın performansını düşürür, kötü kokuya neden olur ve çalışırken harcanan enerji miktarını arttırır...

Filtre Temizliği Neden Önemli?

Klima filtresinin neden periyodik olarak temizlenmesi gerektiğini anlamak için, bu parçanın ne işe yaradığını bilmek gerekiyor. Klima filtreleri, ortamda yer alan toz ve mikroorganizmaları filtreme işlevi görür. Dolayısıyla, yeterli sıklıkta gereği gibi temizlenmeyen filtreler, işlevlerini yerine getiremeyecek, ortamda solunan havanın kalitesini düşürecektir. Bu da, başta üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Özellikle astım hastaları klima filtresi temizliğine çok dikkat etmeli. Filtre temizliğinin ihmal edilmesi ileri durumlarda "lejyoner hastalığı” olarak bilinen bir akciğer enfeksiyonunu tetikler.
Klima temizliği yalnızca sağlık için gerekli değil. Filtrenin temizlenmemesi, klimanın ısıtma/ soğutma performansını düşürür, kötü kokuya neden olur ve çalışırken harcanan enerji miktarını arttırır. Tüm bu sorunlara maruz kalmamak için duvar tipi klimalar ayda bir kez temizlenmeli. Ortamın tozluluk derecesi fazlaysa, daha sık temizleme gerçekleştirilmeli.
Peki, Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?
 

Adım Adım Filtre Temizliği

Her şeyden önce cihazın elektrikle bağlantısını kesin.
Klimada yıkanabilir toz filtresi varsa ön kapağı açarak filtreyi çıkarın. Klimanın üstünde konumlanan kolay çıkarılabilir filtreleri ise, hafifçe kendinize doğru çekmek suretiyle çıkarabilirsiniz.

Filtrede birikmiş fazla miktarda toz varsa, su ile yıkama işlemi gerçekleştirilmeden önce tozu elektrikli süpürge yardımıyla alın.
Dilerseniz filtreyi sert olmayan bir temizleyici ürün (bulaşık deterjanı vs.) içeren su içinde yaklaşık on dakika bekletebilirsiniz.
Tazyikli su ile kalan toz ve kirin filtreyi terk etmesini sağlayın. Temizleyici madde kullandıysanız, maddeyi kalıntı bırakmayacak şekilde tamamen durulayın.

Filtre dokusuna zarar vermemek için kesinlikle sert yüzeyli tel, bulaşık süngeri gibi ürünler kullanmayın. Bunun yerine, tozu çıkarmak için elinizle nazikçe ovmayı deneyin.

Detaylı temizlik için, serpantin olarak adlandırılan panelin aralıkları temizlenmeli. Bu işlem, ön panelin kasa ön parçasının sökülmesini gerektirdiğinden, cihaza zarar verme olasılığı yüksektir. Dolayısıyla serpantin temizliği için yetkili servise başvurmanızda fayda var.
 

Temizlik Sonrasında Bunlara Dikkat Edin

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir sorusu kadar önemli bir diğer husus, temizlik sonrası.
Yıkadığınız filtreyi kesinlikle direkt güneş ışığına bırakarak kurutmayın. Kurutma için, serin, kuru ve güneş ışığının doğrudan gelmediği bir ortamı seçin.

Filtre tamamen kurumadan cihaza takılmamalı ve cihaz filtresiz çalıştırılmamalı.
Kullandığınız klimaya özel bakım detayları için kullanım kılavuzunu mutlaka okumalısınız.

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...